Jezdecký klub dětí a mladých jezdců Brandýs nad Labem – Stará Boleslav

Driving

Začínáme se spřežením

Driving neboli zápřež je vedení koně na dvou opratích, ať už ze země nebo z kočáru. Vozatajství jako sportovní disciplína bylo zařazeno mezi soutěže FEI (Mezinárodní jezdecká federace) v roce 1969. Každá soutěž sestává z drezury, maratonu a jízdy s překážkami.

Kurz „Driving – začínáme se spřežením“ je zaměřen na vozatajství pro začátečníky (i rodiče s dětmi), účastníci se naučí základy práce s koněm na oprati a v zápřeži. V tomto kurzu zapřaháme pony.

Jedním z lektorů kurzu je Jan Jelínek, který studoval jízdu spřežení několik let v Německu pod vedením mistra opratí a dlouholetého úspěšného závodníka a trenéra Michaela Quinklera a získal kompletní praktické trenérské a pedagogické vzdělání včetně absolvování pěti postupných zkoušek. Své vozatajské vzdělávání ukončil v roce 1999 jako kvalifikovaný učitel jízdy spřežení a trenér. Od té doby se věnuje kurzům jízdy spřežení, zejména pro úplné začátečníky, někteří z nich se již aktivně věnují vozatajskému sportu.

Pro koho je tato výcviková skupina určena?

Výcvik je určen pro všechny děti od 8 let, které mají zájem o jezdecký vozatajský sport, mají základní znalosti o práci s koňmi a jsou schopny se bezpečně pohybovat po jízdárně (absolvovaly kurz Začínáme u koní nebo Hry s koňmi). Kurzu se mohou zúčastnit i se svými rodiči.

Co se jezdci při tomto výcviku učí?

V tomto kurzu se děti učí základům vozatajského sportu – zápřeže. Součástí výcviku je získání a prohloubení znalostí a dovedností ošetřování koní, práce s koněm na dvou opratích a samotné praktické zápřeže. Jezdci se naučí zvládat koně v zápřeži v jeho všech chodech, základy drezury, parkuru i zvládnutí maratonových překážek a jízdy v terénu.krok, klus, cval).

Jakých dalších aktivit se mohou děti účastnit?

Účastníci kurzu budou mít možnost zapojit se do nácviku na Jezdeckou akademii pořádanou jezdeckým klubem, případně se přihlásit do seriálu speciálních výstavních tříd (SVT) nebo na hobby závody jump and drive – zimní jezdecký pohár.

Kam mohou děti dále pokračovat po absolvování tohoto výcviku?

Po absolvování (nebo v průběhu) tohoto výcviku se mohou jezdci přihlásit do kurzu Jezdci na pony nebo Hobby jezdci. Pokud se nerozhodnou k zakoupení vlastního koně a kočáru, mohou pokračovat v závodní kariéře v našem klubu.

Jak dlouhá je jedna lekce?

Lekce trvá 50 minut pro skupinu šesti až deseti účastníků.

Jak často výcvik probíhá?

1x týdně.